wz

Trabant 601, 1971, šedá

Když jsem se před nějakou dobou rozhlížel po Trabantu do mé stáje, zkusil jsem to vzít "od lesa" a začal vzpomínat, kde nějaké v okolí našeho domu postávaly. Jak už to tak bývá, dva zrovna před nedávnem skončily ve šrotu, třetí hnijící pod stromem je v majetku "fandy, který jej bude určitě opravovat". Teprve u toho čtvrtého, nejvíce zchátralého, jsem dohledal manžela majitelky a ten si na mě vzal kontakt. Uběhnul rok, mezitím jsem pořídil modrého Trabanta, a v létě 2011 se náhle manžel ozval. Nakonec také souhlasil s cenou 500 Kč a tak jsme mohli vzít lopatku a milého Trabanta začít vyprošťovat ze zeminy. Teď tedy již hnije pod naším stromem...
Limuzína byla vyrobena v roce 1971 (měla ještě kulaté blinkry, o které se už z časti postarali vandalové) a po mnoha letech věrné služby byla odstavena na místo odpočinku, kde jsem ji našel já. Stav karosérie se zdá být nadprůměrný; korozi však podlehly konce prahů a podlaha, na kterou provozovatelé chytře položili nasákavou vrstvu molitanu. Ostatní vypadá dobře, ale kdoví, co se ukáže po sejmutí blatníků. Interiér je dost vybydlený, brzdy zralé na generálku, hnací soustava v zatím neznámém stavu. Zatím tedy ať stojí kde stojí a čas ukáže, zda bude mít smysl vůz zachraňovat nebo rozporcovat. Devizou auta jsou platné doklady, kvůli kterým už jsem na úřadě nechal dalších 500 Kč, ale vzhledem k vývoji naší legislativy to do budoucna úplná výhra asi taky nebude.
Při jednání s prvním majitelem došlo i na historky typu "sousedovi se nelíbilo, že jsem zapakoval na jeho místě, tak vzal flintu a prostřelil mi čelní sklo" (doteď byly v celém autě střepy). "Jinak je ale auto udržované, moc jsme s ním nejezdili" - a o pár vět později - "To byste nevěřil, co všechno jsme s tím odtahali! A těch přívěsů, co bylo!" Vůbec je zajímavé, kolik Trabantů je ještě v držení původních majitelů, u jiných aut to myslím tak obvyklé není. Pro zajímavost cena nového Trabantu za dva roky citelně poskočila, v r. 1971 činila 35 000 Kč.


zpět na Automobily + přívěsy
zpět na hlavní stránku