wz

BMX 20, RMX 20


Tento nový typ bicyklů (952) pro mládež se začal vyrábět ve Velamosu v průběhu osmdesátých let s příchodem módy bikrosů a cyklotrialových kol. Vzhledem k zastaralosti naší tehdejší produkce šlo o malý zázrak, oceněný na XIII. Mezinárodním veletrhu spotřebního zboží Brno 1982 zlatou medailí.

Nejdříve 16 palcový typ pro ty, kterým ještě nohy nedorostly (1990). Stav není zrovna nejlepší, ale na to, že byl vytažen z potoka...


Vcelku slušný kousek, označený "Rapido MX". Do tovární podoby chybí jen přední odrazka a kovové pedály.


Vlajková loď - BMX 20 v modré metalíze, s třírychlostním nábojem Shimano a Taiwanským sedlem "Baracuda", jež Velamos dovážel. Zajímavá je zahnutá přední vidlice.


Tento kros je ukázkou druhé barevné mutace - řídítka, kryt řetězu a blatníky (přední chybí) jsou matně černé. Předchozí stroje měly tyto díly v barvě rámu, případné blatníky byly chromované. Dále je vidět dětské pěnové sedlo a jednodušší typ představce BRANKA.


Rádoby trialový speciál s dvoukorunkovou vidlicí a vyztužovaným rámem. Zajímavé jsou cyklokrosařské brzdy.


Tento objev ze skládky už moc parády neudělá, proto byl vyřazen ze sbírky a dopadl tak, jak vidíte vpravo. Hmotnost ve vyobrazené podobě dělá nějakých 17kg, což je srovnatelné i se značkovějšími výrobky (třeba těmito), ale i tak je hlavním důvodem proč na tomto stroji nenajezdím tisíce kilometrů (mimochodem původní BMX 20 má myslím 14kg).
fotografie ukradena i s fotoaparatem

Poměrně raritní stroj - 24palcový Sport cross 24. Dvojitá horní rámová trubka, motocyklové brzdové páky. Na samolepce nápis Závodní kolo BMX Určeno jen pro jízdu mimo veřejné komunikace.


zpět na jízdní kola
zpět na hlavní stránku