wz

skládací Eska

V sedmdesátých letech se hitem staly skládací kola a tak si je všichni nadšeně kupovali, i když jízda na nich není žádnou slastí. "Chceš-li poznat makačku, kup si Esku - skládačku."

První provedení skládačky - Eska Special - mělo rám ze dvou částí, spojených dvěma šrouby. Po jejich uvolnění se pak bicykl rozdělí na dva kusy. Vzhledem k malé četnosti tohoto typu je nutno vzít zavděk tímto vrakem bez sedla, zadního blatníku a nosiče (1970). Přední světlo patrně mělo původně své místo na konci předního blatníku.


Toto už je naprosto běžné provedení 636, byť poněkud očesané.


Opět se stříbrnými nálepkami, tentokrát v červeném laku (1977).


Tenhle exemplář už je v reprezentativním stavu. Pěnové sedlo Favorit. Nechybí ani hustilka v sedlovce.


Totéž v bleděmodrém či spíše zeleném (1982).


A ještě jednou, tenhle stroj ale už není 100% původní.


Další slušný kus, tento s hranatým profilem blatníků a sedlem Liberta.


Na západ Eska exportovala skládačku pod názvem "Folder", tedy "skládačka". Hlavní odlišností (mimo polepů) je tvar hlavní rámové trubky s ohybem. Kolo na snímku (1986) je celkem vrak, kola nejsou původní.


Folder jetě jednou, tentokrát zřejmě vývozní verze do Velké Británie. Je vybaven třírychlostním nábojem Sturmey Archer a původně měl páku přední brzdy vpravo, páku zadní brzdy vlevo. Osazení předním nosičem je dodatečné.


Zájem o tento druh kol byl takový, že jej českoslovenští výrobci nebyli schopni pokrýt. Zafungovala RVHP a situace byla vyřešena importem. Tento kus je zřejmě z NDR. Ke složení tohoto kola jste nepotřebovali hřebík jako u Esky, podsedlový šroub je vybaven rychloupínákem a řídítka jsou zajištěna dostatečně dimenzovanou růžicí.


Další zajímavý kus tu máme z bulharské Loveči. Zaujmou použitá 18palcová kola - bohužel náhrada pneu u nás byla asi nesehnatelná a tak původní pláště značené bukvami sloužily doslova do roztrhání těla a vypuštění duše. Ještě exotičtější pak je zadní náboj označený NxK JAPAN. Do sbírky získáno od Gregyho.


Kdo se nechtěl ušlapat, uvítal jistě 24palcový model, dovážený z PLR. Jmenuje se myslím Romet Jubilat.


Tenhle kus už ve sbírce není, nicméně jej zde uvádím, protože zřejmě šlo o variantu pro export do Polska. Byl totiž vybaven zadním nábojem Predom a plášti Stomil. Paradoxní je, že k nám se naopak dovážely skládačky z Polska tuším pod názvem Universal.


zpět na jízdní kola
zpět na hlavní stránku