wz

ČZ 175 typ 477/0, 1972, žlutočerná

Klasika českých silnic sedmdesátých let - motocykl vcelku moderní konstrukce, který však (jak bývalo v socialistickém Československu zvykem) zůstal ve výrobě až příliš dlouho. Tento typ přišel do výroby v roce 1969 a nahradil tak šestnáct let starou kývačku. S motory 125 (typ 476) a 175 se dodával v provedení Sport a Trail (těch je ale u nás minimum) a dále pak s odděleným mazáním nebo bez. V průběhu sedmdesátých let se pak tentýž rám jen s drobnými úpravami dočkal i zástavby motorů 250 (471) a 350 (472).

Že tento motocykl neměl pouze klady napovídá následující citace z Návodu k obsluze modernizovaného typu 487:
"Upozornění!
Při práci pístových spalovacích motorů dochází k vzniku vibrací, které jsou konstrukcí motocyklu částečně přenášeny i na tělo jezdce.
Z tohoto důvodu je nutné uspořádat delší jízdy tak, aby doba jízdy v jedné směně nebo v jednom dni nepřesáhla 250 minut. Doporučujeme delší jízdy přerušovat patnáctiminutovými přestávkami nejméně po 30 minutách jízdy.
Tyto přestávky volit v klidném prostředí bez hluku a vibrací a vyplňovat je relaxačními cviky. Tato doporučení vyplývají z rozhodnutí hlavního hygienika ČSR a Vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č. 13/1977 Sb. § 15.
Dobrou jízdu."

My jsme si tento typ pořídili ani ne tak ze sběratelských důvodů, ale spíše na běžné ježdění. Proto jsme nevyhledávali žádný extra zachovalý kousek a šlo nám spíše o co nejnižší cenu. Situace se nakonec seběhla tak, že nám doma stojí dva tyto stroje s doklady, jeden opotřebovanější než druhý.
Tento stroj je sice vcelku udržovaný, ale nějakých 112 000 km či kolik to má, se podepíše na každém stroji. Zajímavé je, že motocykl už od vyrobení jezdí na technické prohlídky, celkem to tedy dělá už pěkných 22 kontrol! Motocykl nemá oddělené mazání a jsme čtvrtými majiteli.

Duben 2011 - současný stav km 13 800. Motocykl nás vcelku spolehlivě dopravuje, kam je zapotřebí; je ale pravda, že po nějakých 100km se už člověk těší, až z něj sleze. Bohužel se motorka už jednou válela na zemi, ale to už k provoznímu stroji patří.

Pěkně napsaná recenze na mladší sestru této čízy - ČZ 175/487: http://www.idragons.cz/view.php?cisloclanku=2005040601

zpět na Motocykly
zpět na hlavní stránku